DEVA Partili Ekmen, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararını ve ekonomik politikaları sordu

06-06-2024
DEVA Partili Ekmen, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararını ve ekonomik politikaları sordu

DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'a, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararı ve bu kararın maliyetleri hakkında sorular yöneltti. Ekmen ayrıca, Merkez Bankası'nın gelecekteki maliye politikaları ve yapısal reformlara ilişkin beklentilerini sordu.

DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'a sorular yöneltti. Ekmen, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararı ve bu kararın maliyetleri konusunda detaylı bilgi talep etti. İşte Ekmen'in yönelttiği sorular:

 1. Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?
 2. Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasının bugüne kadarki maliyeti nedir?
 3. Merkez Bankası'nın tekrar Ankara'ya taşınması yönünde bir gündeminiz var mı?

Ekmen, bu soruların Merkez Bankası'nın taşınma sürecine dair kamuoyundaki belirsizliklerin giderilmesi için önemli olduğunu belirtti ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan bu konuda detaylı bilgi talep etti.

Ekmen, milletvekillerinin yürütme organına erişiminin zorlaştığına dikkat çekerek, "Milletvekilleri eskisi gibi yürütmeye kolayca erişemiyor. Yürütmeyi temsilen bulduğu herkese de aklındaki bütün soruları yöneltiyor. Bu anlamda şu anda yürütülen politikaların tamamını sorgulayan soruları size yöneltmemiz, bizim nezaketsizliğimiz değil, Parlamentonun içine düştüğü hâlin bir özetidir," dedi.

Ekmen, Merkez Bankası'nın maliye politikaları ve yapısal reformlar konusundaki beklentilerini de sordu ve şu soruyu ekledi:

 1. Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde işlerini kolaylaştıracak maliye politikaları ve yapısal reformlar anlamında beklentileriniz nelerdir?

Ekmen, ekonomik politikalardaki belirsizliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti ve Merkez Bankası'nın bu konudaki görüşlerini merak ettiğini belirtti. "Merkez Bankası'nın gelecekteki maliye politikaları ve yapısal reformlar konusundaki beklentilerinizi net bir şekilde bilmek istiyoruz," diyerek, ekonomi yönetimindeki şeffaflığın ve hesap verebilirliğin önemine dikkat çekti.

Toplantıda Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Ekmen'in sorularını yanıtladı. Karahan, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma kararının, Türkiye'nin finansal merkez olma hedefi doğrultusunda alındığını belirtti. Taşınmanın bugüne kadarki maliyetlerinin ayrıntılı bir hesaplamasının yapıldığını, ancak kesin rakamların henüz kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti. Karahan, Merkez Bankası'nın Ankara'ya geri dönmesiyle ilgili bir gündemlerinin olmadığını da vurguladı.

Karahan, Merkez Bankası'nın gelecekteki maliye politikaları ve yapısal reformlara ilişkin beklentilerini de açıklayarak, "Finansal istikrarı sağlamak ve enflasyonla mücadelede kararlı duracağız. Mali disiplinin korunması ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınması için gerekli adımları atacağız" dedi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Yeneroğlu, Maliye Bakanına sordu: Ayhan Bora Kaplan ve şirketleri 4 yıldır neden denetlenmedi?

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-06-2024