DEVA Partili Ekmen, Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’a Sordu

20-12-2023
DEVA Partili Ekmen, Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’a Sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakan’ı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a dört soru yöneltti.

Aile yapısını tahrip eden TV programları

Bilindiği gibi gündüz kuşağında yayınlanan bazı TV programları akla zarar içeriklerle aile yapımıza ciddi anlamda zarar vermektedir. Vatandaşlar tarafından RTÜK’e en çok şikâyet edilen programların başında gelen bu yayınlarla ilgili Mehmet Emin Ekmen, Bakan Ersoy’a şu soruyu yöneltti:

“Sayın Bakanım, aile yapımızı tahrip eden gündüz kuşağı programlarıyla ilgili olarak RTÜK'ün ceza vermemesinin nedenlerini nasıl açıklayabiliriz?”

Tarihi eserlerin yurda iadesi

Binlerce yıllık geçmişiyle bir kültür ve medeniyet beşiği olan yurdumuz yıllardır birçok önemli tarihi hazinesini kaçakçılara ve talancılara kaptırmış durumdadır. Ekmen, her vatandaşımızın başka ülkelerdeki müzelerde sergilendiğini gördüğünde içinin cız ettiği bu durumu şu sözlerle sordu:

“Yurt dışına kaçırılan eserlerin yurda iadesiyle ilgili olarak bu yıl yürütülmesi hedeflenen programlar nelerdir?”

Karboğazı Turizm Geliştirme Bölgesi

Her fırsatta Mersin’in turistik geleceğini gündemine alan Ekmen, son olarak şu soruyu yöneltti:

“Bakanlığınızın çalışmakta olduğu Mersin Karboğazı Turizm Geliştirme Bölgesi'nin planı ne aşamadadır?”

Geleneksel sanatların yaşatılması

Kültür ve medeniyet birikimimizin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynayan geleneksel sanatların yaşatılması adına Mehmet Emin Ekmen, şu soruyu yöneltti:

“Geleneksel sanatlarımızın yaşatılması ve önümüzdeki kuşaklara aktarımıyla ilgili olarak Bakanlığınızın 2024 programında ne bulunmaktadır?”

Bakan Ersoy’dan Ekmen’e geleneksel sanatların yaşatılması cevabı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bütçe görüşmeleri esnasında Mehmet Emin Ekmen’in sorduğu yukarıdaki sorulardan “geleneksel sanatların yaşatılması” ile ilgili olan soruya yazılı olarak şu cevabı verdi:

“Bakanlığımız Güzel Sanatlar Müdürlüğünce geleneksel Türk sanatlarının yaşatılması adına 2024 yılında ‘Hüsn-i Hat, Minyatür, Tezhip, Çini, Ebru, Katı ve Kalemişi’ dallarında 22. Devlet Türk Sanatları Yarışması’ iki yılda bir düzenlenecektir. Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, geleneksel el sanatlarının çeşitli alanlarında, sanatın yaşatılması ve sanatçı/zanaatkarların desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çerçevede; somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarına Sanatçı Tanıtma Kartı verilerek Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezinde kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca Bakanlığımız yaygın kültürel eğitim faaliyetleri kapsamında Türk süsleme sanatları ve geleneksel el sanatları kursları açılmaktadır.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “Ülkemizin geleceğini inşa etmek için yola çıkan bir parti olarak her yerde seçimlere gireceğiz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

20-12-2023