DEVA Partili Ekmen: ‘Kamuda tasarruf kararlarına rağmen valiler neden lüks araçlara biniyor?’

05-12-2023
DEVA Partili Ekmen: ‘Kamuda tasarruf kararlarına rağmen valiler neden lüks araçlara biniyor?’

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a bazı konularda çağrıda bulundu. Güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduklarını belirten Ekmen, “milletimiz böyle takdir etmişse, Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin aksayan yönlerinin iyileştirilmesi milletimizin hayrına olacaktır” sözlerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki politika kurullarının ne sıklıkta toplandığı ve buradan alınan kararların yasama ve yürütme üzerinde ne kadar etkisi olduğunun şeffaf olmadığı ifade eden Ekmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a, “sistemde problem ve tıkanıklık yaratan hususları gözden geçirecek misiniz?” sözleriyle bu konuyu sordu.

‘Tasarruf kararlarına rağmen valiler hala lüks araçlara biniyor’

Kamuda tasarruf uygulanmadığını belirterek eleştiride bulunan Ekmen, 2021 ve 2023’te Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kamuda tasarruf kararlarına rağmen müsrif harcamaların devam ettiğini belirterek, “tasarruf genelgeleri yayınlanıyor, ancak biz hala valileri lüks araçlara binerken görüyoruz” sözleriyle bu durumun yanlış olduğunu vurguladı. Bu harcamaların yükünün milletin üzerine bindiğini ifade eden Ekmen, “hangi kurum hangi kalemden ne kadar tasarrufta bulunmuş? Vatandaşın aldığı temizlik malzemelerinde bile KDV artışı varken, hangi kurum ne kadar tasarruf etti?” dedi.

 

SONRAKİ HABER

Kahramanmaraş Milletvekili Karatutlu: “Elbistan‘ın deprem sonrası hayatta kalabilmesi için mutlaka il yapılması gerek”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-12-2023