DEVA Partili Ekmen: “İktidar binaların depreme dayanıklılığını denetlemeyen bir af çıkardı, binlerce insan öldü”

16-01-2024
DEVA Partili Ekmen: “İktidar binaların depreme dayanıklılığını denetlemeyen bir af çıkardı, binlerce insan öldü”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen katıldığı canlı yayın programında yaşanan depremleri ve mahalli idare yöneticilerinin sorumluluklarını konuştu.

Ekmen, geçtiğimiz yıllarda çıkarılan “imar affını” gündemine alarak; “Bu iktidar binaların depreme dayanıklılığını denetlemeyen bir af çıkardı. Sadece bu nedenle binlerce insan öldü.” dedi.

“Depreme dayanıklılığı denetlemeyen af olur mu?”

Ekmen, “5 yıl boyunca Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapan Kurum ile halef-selef olan Özhaseki döneminde “tarihin en büyük imar affı” çıkarıldı ve kendisi de değiştirme ihtiyacı hissetmeden bu yasayı aynen devam ettirdi” diyerek; söz konusu yasanın akla aykırı bir biçimde yapının depreme dayanıklılığı ile ilgili sorumluluğu vatandaşa devrettiğini ifade etti.

Ekmen, “Söz konusu imar affında sadece binaların depreme dayanıklılığı denetlenmiş olsa, kolonu kesik binalar tespit edilmiş olsa bugün binlerce vatandaş yaşıyor olurdu.” dedi.

İmar affının ağır sonuçlarını Kahramanmaraş merkezli depremde gördüklerini söyleyen Ekmen, son olarak Bakan Kurum’a AFAD’ın Kahramanmaraş ve çevre illerde hangi çalışmaları yaptığını sordu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karal: “Türkiye siyaseti 2-3 partiden ibaret değil, DEVA Partisi alternatif arayışına en güzel cevap”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

16-01-2024