DEVA Partili Ekmen: “Esat Oktay Yıldıran’ın adının bir okula verilmesi akıl tutulmasıdır”

26-12-2023
DEVA Partili Ekmen: “Esat Oktay Yıldıran’ın adının bir okula verilmesi akıl tutulmasıdır”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde yaşanan korkunç işkencelerle insanların kötü hatıralarında yer edinmiş Esat Oktay Yıldıran’ın adının İzmir Buca’da bir ilköğretim okuluna verilmesi üzerine basına açıklamalarda bulundu. Bu olayın “nereden bakarsanız bakın bir akıl tutulması” olduğunu söyleyen Ekmen, Yıldıran’ın darbe dönemi cezaevinde onlarca kişinin ölümünden ve yüzlerce kişinin insanlığa aykırı işkenceye maruz kalmasından sorumlu bir kişi olduğunu belirtti. Ekmen, Yıldıran’ın o günkü darbe dönemi şartlarında dahi işkence fiilleri dolayısıyla yargılandığına, fakat ceza almadığına dikkat çekti.

Ekmen, “Ölümünden sonra Meclis'te yapılan tartışmalarda, bu kişinin işkenceci yönü Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarına geçiyor. Tescilli bir işkencecinin, hakkında onlarca kitap yazılmış, yüzlerce hatırat ve anekdot bulunan bir kişinin, isminin bir İlköğretim okuluna verilmesini hangi akılla izah edebiliriz?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi’nin bir hafıza müzesine dönüştürme çalışmalarını hatırlatan Ekmen, Cezaevinin tekrar işkencelerle gündeme gelmesindeki çelişkiyi şöyle dile getirdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu iken, bir alt komisyon kurularak, bu cezaevindeki bütün işkence ve insanlığa aykırı fiiller kayıt altına alınmıştır. Şimdi böyle bir durumda, bu ismin bu okula verilmesi, Kaymakamlığın ve Valinin buna onay vermesi üzerine, bir de bunun için özel bir tören yapılması, akla ve vicdana sığar mı acaba? AK Parti'nin Kürtlere vermiş olduğu sıcak mesajların karşısında bunu nereye oturtacağız acaba?”

“Bu ikinci bir Mustafa Muğlalı Paşa olayıdır.” diyen Ekmen, Muğlalı’yı şu sözlerle hatırlattı: “Mustafa Muğlalı Paşa olayı nedir? 1943 yılında, kaçakçı olduğu iddiasıyla 33 kişiyi bu Paşa öldürüyor. Tek parti döneminde yargılanamıyor. Demokrat Parti döneminde bu kişi yargılanarak ceza alıyor. Ancak daha sonra bir darbeden sonra, adeta intikam alır gibi, bu 33 kişinin katledildiği yere çok yakın bir noktada, Mustafa Muğlalı Paşa'nın ismi, Özalp’ta bir askeri garnizona veriliyor. Eski Milli Eğitim Bakanımızdan Hüseyin Çelik'in ısrarlı takibi sonucunda, Muğlalı Paşa'nın ismi 2011 yılında o garnizondan kaldırılmıştı.”

DEVA Partili Ekmen, Yıldıran’ın da isminin daha önce İstanbul’da bir parka verildiğini fakat gelen tepkiler üzerine 2010 yılında kaldırıldığını hatırlattı. Dolayısıyla bu olayın bilinmeyen bir şey olmadığını ve burada bir kasıt olduğunun altını çizen Ekmen, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Türkiye'de siyaset ve devletle az buçuk ilişkili olan herkesin bildiği bir mesele. Bu, bir akıl tutulmasıdır, bu bir bir vicdan tutulmasıdır ve bu kabul edilemez.  Behemehal bu isim bu okuldan kaldırılmalı ve kaldırılmakla yetinilmemeli; bu süreci yürütenler hakkında idari tahkikat yapılmalıdır.”

SONRAKİ HABER

İrfan Karatutlu: “Depremden sonra ‘Bir yıl içerisinde evlerinizi yapacağız’ denildi, onda biri yapılmadı”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

26-12-2023