DEVA Partili Avşar: “Tarihi Mecidiye Tekkesi’nin bir güzellik merkezine kiralanması en hafif tabiriyle basiretsizliktir”

14-02-2024
DEVA Partili Avşar: “Tarihi Mecidiye Tekkesi’nin bir güzellik merkezine kiralanması en hafif tabiriyle basiretsizliktir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar verdiği yazılı soru önergesinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevini hatırlatarak, böyle tarihi bir misyona, ruha ve maneviyata sahip bir mekânın bir güzellik merkezine kiralanması en hafif tabiriyle basiretsizlik olduğunu, hangi gerekçeyle bu girişimde bulunulduğunu, aslına uygun olarak neden değerlendirilmediğini, bu konuda bir hazırlığın olup olmadığını sordu.

“Mecidiye Tekkesi’nin tarihi 1800’lere dayanmaktadır”

“Vakıflar Genel Müdürlüğü; vakıf medeniyetini, kültürünü, değerlerini, koruyarak yaşatmak, yaygınlaştırmak ve koruması altında olan yapıları aslına uygun olarak değerlendirmek ve yeni nesle aktarmakla yükümlüdür. Tasavvuf tarihimizde ve inanç geleneğinde önemli bir yere sahip tekke anlayışının yaşatıldığı mekanlar da bu değerlerden biridir.” diyen Avşar, “Tarihi 1800’lere dayanan bu müstesna mekanlardan biri de Kuşdili’nde, Hasırcıbaşı Hacı Halil’in eşi Ayşe Sıdıka Hanım 550 Osmanlı Lirası harcayarak inşa ettiği, adını da Mecidiye Tekkesi koyduğu ve onlarca yıllar boyunca hizmet ettiği yerdir.” şeklinde konuştu.

Avşar, “Ancak kamuoyunda gündem olduğu üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, son derece anlamlı ve kıymet biçilmez sembolik bir değere sahip olan Mecidiye Tekkesi’ni bir güzellik merkezine kiraya verdiği iddia edilmektedir.” dedi.

“Ahde vefa gösterilmeli ve bu bina aslına uygun olarak yeniden ibadete açılmalıdır”

Avşar, “Görüşlerine başvurulan İstanbul’da mukim günümüz Bektaşi babalarından Mahmut Erik Aydın da konuyla ilgili olarak bir yayın organında verdiği demeçte şunları söylemektedir: ‘Dini yapı olarak tescilli bir tarihi dergâhın güzellik salonu olarak işletilmesi abestir, kabul edilemez. Ahde vefa gösterilmeli ve bu bina aslına uygun olarak yeniden ibadete açılmalıdır.’, “şeklinde ifadelere yer verdi ve Bakan ERSOY’a sorular sordu.

“Aslına uygun olarak değerlendirilmesi gereken bu yapı, hangi gerekçe ile böyle bir işleme tabi tutulmuştur?”

“Mecidiye Tekkesi’nin, tarihi misyonuna, ruhuna ve manevi temsiliyetine aykırı olarak bağlı ve ilgili kuruluşunuz olan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından özel bir işletmeye kiralandığı iddia edilmektedir. İddianın aksine aslına uygun olarak değerlendirilmesi gereken bu yapı, hangi gerekçe ile böyle bir işleme tabi tutulmuştur?”

“Alevi-Bektaşiliğin önemli banilerinden biri olan Mecidiye Tekkesi’nin ihyası ve yaşatılması hususunda neden aynı titizlik gösterilmemiştir?”

“Vakıflar Genel Müdürlüğünün asli görevlerinden biri, koruması altındaki yapıların aslına uygun olarak değerlendirilmesi konusunda titizlik göstermek iken Alevi-Bektaşiliğin önemli banilerinden biri olan Mecidiye Tekkesi’nin ihyası ve yaşatılması hususunda neden aynı titizlik gösterilmemiştir? Bu hususta kamuoyunu bilgilendirecek midir?”

“Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın bu husustaki görüşü nedir?”

“Bakanlığınız bünyesinde kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın konu hakkında görüşüne başvurulmuş mudur? Başkanlığın bu husustaki görüşü nedir?”

“Bakanlığınıza ulaşan şikayet ve itirazlar hususunda bir tedbir kararınız var mıdır?”

“Alevi-Bektaşi tarihi ve inanç geleneğinin sembol tekkelerinden biri olan Mecidiye Tekkesi’nin özel bir işletmeye kiralanması hususunda Bakanlığınıza ulaşan şikayet ve itirazlar bulunmakta mıdır? Şayet varsa değerlendirmeye alınmış mıdır? Buna karşı bir tedbir kararınız var mıdır?”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karal: “Mobbing intihara kadar sürükleyebiliyor, yasal düzenleme şart”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

14-02-2024