DEVA Partili Avşar; “İstanbul’da her an yıkılma riski taşıyan kaç bina var?”

04-06-2024
DEVA Partili Avşar; “İstanbul’da her an yıkılma riski taşıyan kaç bina var?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, İstanbul Küçükçekmece’de kendiliğinden yıkılan ve bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği sekiz vatandaşımızın yaralandığı üç katlı binayı Meclis gündemine taşıdı. Yazılı soru önergesi veren Avşar, “Bu şekilde kendiliğinden yıkılabilecek durumda olan kaç bina var? Bir tedbir aldınız mı? Belediyelerle iş birliğiniz var mı?” sorularını yöneltti. Avşar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle, “Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Projesi”ni de sordu.

“Ülkemiz neredeyse her 10-15 yılda bir büyük bir depremle karşı karşıya kalmaktadır”

Avşar, “Deprem kuşağında bulunan ülkemiz Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere 3 adet fay hattı üzerinde konumlanmaktadır. Bu durum ülkemizi neredeyse her 10-15 yılda bir büyük bir depremle karşı karşıya bırakmaktadır.” ifadelerini kullandı.

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini hatırlatan Avşar; “En son 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri ile 11 ilimiz çok ciddi bir şeklide etkilenmiş ve resmi kayıtlara göre 53 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetmişti.” dedi.

“İstanbul’da 600 bin çok riskli konut bulunmakta ve bir an önce bunların yenilenmesi gerekmektedir”

 “Tüm deprem bilimcilerin hemfikir olduğu ve yakın bir zamanda beklenilen bir İstanbul depremi gerçeği var” diyen Avşar, İstanbul depremine dikkat çekerek, Bakanlığın verilerine göre İstanbul’da 600 bin çok riskli konutun olduğu ve bir an önce bunların yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

Avşar; “Bu kapsamda Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Projesi açıklanmıştı. Bu proje ile belirlenen rezerv alanlarda 400 bin konut yapılacağı, yarısı bizden kampanyasıyla 350 bin konutun dönüşüleceği ve 100 bin sosyal konutun inşa edileceği açıklanmıştı.” dedi.

“Bilim insanları İstanbul'da 2 bin-3 bin dolayında binanın kendiliğinden yıkılabilecek durumda olduğunu tahmin etmektedir.”

2 Haziran Pazar günü İstanbul Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina kendiliğinden yıkıldığını dile getiren Avşar, “Olayda 1 vatandaşımız hayatını kaybederken 8 kişi de yaralandı. Hemen olayın ardından bilim insanlarımız, İstanbul'da 2 bin-3 bin dolayında binanın böyle olduğunu (kendiliğinden yıkılabilecek durumda olduğunu) tahmin ettiklerini ve bunların saatli bomba gibi ne zaman patlayacağı belli olmayan fakat zamanı gelince de böyle facialara sebep olan bir durumla karşılaştırdığını belirtiyorlar” ifadelerine ver verdi. DEVA Partili Avşar, Bakan Özhaseki’ye konu ile ilgili sorular yöneltti.

İstanbul’da kendiliğinden yıkılabilecek kaç bina bulunmaktadır?

Can güvenliğine değinen Avşar; “Bakanlık verilerine göre 600 bin çok riskli binanın kaçı söz konusu olayda olduğu gibi kendiliğinden yıkılabilecek durumdadır? Buna karşın acil önlem bağlamında neler yapılmıştır? Bina sakinlerinin can güvenliği sağlanmış mıdır?” sorusunu sordu.

Proje kapsamında İstanbul’daki rezerv alanlar belirlenmiş midir?

Avşar, “Yüzyılın dönüşümü İstanbul Projesi kapsamında bahsedilen rezerv alanlar belirlenmiş midir? Bu alanlar nerelerdir? Vaat edilen 400 bin konut için bu rezerv alanlarda inşai faaliyete başlanmış mıdır? Yine bu kapsamda sözü geçen 100 bin sosyal konutun başvuru koşulları, kullanım şekli ve takvimi belirlenmiş midir?” sorusu ile konuşmasını sürdürdü.

Belediyelerle eşgüdüm halinde çalışmak bakımından ortak bir hareket planınız var mıdır? 

Depreme hazırlığın aciliyeti ve iş birliğinin önemine işaret eden Avşar; “Yapılan tüm araştırmalar ve açıklamalar çok kısa bir süre içinde büyük İstanbul depremini işaret ederken acil müdahale kapsamında Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Projesiyle birlikte belediyelerle eşgüdüm halinde çalışmak bakımından ortak bir hareket planınız var mıdır?” diye konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: 85 milyonun yüzde 20’si refahta, geri kalanı ya açlık ya da yoksulluk içinde

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

04-06-2024