DEVA Partili Avşar; “Fikir hürriyeti anayasal bir haktır

18-05-2024
DEVA Partili Avşar; “Fikir hürriyeti anayasal bir haktır

DEVA partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında Atatürk’ün “gençlik idealizmine” değindi. Avşar, Atatürk’ün “İstikbal sizsiniz” sözünün muhatabı gençlerin, bugün yaşadığı sorunları hak etmediğini dile getirdi.

“Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz!”

 “Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”, sözlerine yer veren Avşar; “Gazi Mutafa Kemal Atatürk ‘genç cumhuriyeti’ kurarken gençleri dayanak almış, onlara güvenmiş ve inanmıştır. Gençlere medeniyetin ve fikir hürriyetinin timsali olmalarını vasiyet etmiş, gelecek vizyonunu göstermiş ve Cumhuriyeti onlara emanet etmiştir.”, şeklinde konuştu. 

“Fikri hür bir nesil yetiştirmek; devletin milli bir politikası, esas sorumluluğu ve anayasal bir haktır”

Atatürk’ün bu sözleri bağlamında; şu birkaç hususu değerlendirmek gerektiğini ifade eden Avşar; “Birincisi; ‘almakta olduğunuz terbiye ve irfan’ sözüdür. Burada öncelikli olarak her gencin çağın şartlarına ve gelişimine paralel olarak yetiştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır ki; buda devletin her vatandaşına sağlamakla yükümlü olduğu anayasal bir haktır.”, dedi.

Avşar; “İkinci husus; ‘fikir hürriyeti’ noktasıdır. Fikri hür nesil yetiştirmek devletin milli bir politikası olması gerektiği anlayışıyla müzakerenin, tartışmanın, kendini ifade etmenin ve özgüvenin ortamını sağlamak esas sorumluluktur ve yine anayasal bir haktır.”, şeklinde konuştu.

“Üzerinde durulması gereken üçüncü nokta ise; ‘istikbal sizsiniz’ kavramıdır.”, diyen Avşar; “Burada gençlerin toplumsal rolü ve gelecek vizyonu vurgulanmıştır. Bunu sağlayacak zemini oluşturmak iktidarların birincil görevleri arasında olmalıdır.”, dedi.

“Ülkemizde gençler, çağdaşlarına göre eğitim ve gelişim imkanı bulamamaktadır. Hatta üniversiteli gençlerimiz sokaklarda katledilebilmektedir”

“Genç cumhuriyet bu anlayışla birinci yüzyılını geride bırakırken bu değerlerin ve zihni yaklaşımın çokta kalmadığı gençlerin yaşadığı sorunlardan anlamaktayız.”, diyen Avşar; “Ülkemizde gençler, çağdaşlarına göre eğitim ve gelişim imkanı bulamamaktadır. Üniversitelerimiz nitelik açısından ciddi gerileme yaşamaktadır. Eğitim-öğretim kalitesi erozyona uğramış ve yapısal sorunlar olarak karşımıza çıkmıştır. İşsizlik oranı %15,6 olurken aile kurma ve toplumsal hayata katılma yaşı 30’ları aşmıştır. Üniversite mezunu genç işsizlerden oluşan ne işte ne okulda olan “ev gençleri” oluşmuştur. Hatta harçlığını çalışarak çıkarmak zorunda kalan gençlerimiz sokakta hunharca katledilebilmektedir.  

Bütün bu yapısal sorunlar olduğu yerde dururken ha bire milli eğitim bakanı değişmiş ve her değişen bakan da ilk iş olarak sistem değişikliğini gündemine almış ve milli bir eğitim politikası oluşmamıştır.”, şeklinde sorunları sıraladı.

“Gençler, bir tweti bile birkaç kez yazıp yazıp silmek zorunda kalıyor. Fikir hürriyeti anayasal bir haktır”

Avşar, öte yandan gençlerin söylediklerinden korkar hale geldiğini, fikir hürriyetinin anayasal bir hak olduğunu halde bir tweti bile birkaç kez yazıp yazıp silmek zorunda bırakıldığını; fikirler ve projelerini serbest konuşacak ve hayata geçirecek şartları bulamayınca yurtdışında gitmek zorunda kaldıklarını anlattı.

“Bu şartlarda geleceği onlara emanet etmek ve gereğini beklemek büyük haksızlık olacaktır”

Avşar; “Bugün olduğu gibi eğer gençlerimize eşit, ulaşılabilir ve nitelikli bir eğitim; hür ve serbest fikir ve düşünce ortamı; üretim, girişim ve kendini gerçekleştirme zemini sağlayamıyorsak istikbali ve geleceği onlara emanet etmek ve gereğini beklemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.”, ifadelerini kullandı.

“Atatürk’ün işaret ettiği gençlik idealine kavuşmak için daha çok çalışacağız”

Sözlerinin sonunda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayan Avşar, sözlerine şöyle devam etti; “Bu düşüncelerle “Ya istiklal ya ölüm!” deyip yürütülen Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak tarihe geçen ve “gençlik bayramı” olarak kutladığımız, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlar, Atatürk’ün işaret ettiği gençlik idealine kavuşmak için daha çok çalışacağız.”

SONRAKİ HABER

Sadullah Kısacık: “19 Mayıs, gençlerimizin sadece geçmişe değil geleceğe de bakışıdır”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

18-05-2024