DEVA Partili Avşar; “En yüksek asgari ücret bizde diyen kafa, asgari ücreti pul eden dünya rekoru kırdığımız enflasyondan hiç bahsetmiyor.”

03-07-2024
DEVA Partili Avşar; “En yüksek asgari ücret bizde diyen kafa, asgari ücreti pul eden dünya rekoru kırdığımız enflasyondan hiç bahsetmiyor.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, yaptığı basın açıklamasında, hükümetin asgari ücret politikasızlığını, zamları ve hükümetin tutumunu eleştirdi. Avşar, çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretlinin 17 bin 2 lira ile yılın ilk çeyreğinde bile açlık sınırının altında kaldığını, zamların zamanlamasının manidar olduğunu ve hükümetin “bu ayak oyunlarından vazgeçip çalışana hak ettiğini vermesi” gerektiğini söyledi.

Asgari ücret emek sömürüsüne karşı çalışanı korumaktır.

 “Asgari ücret; hayat pahalılığına karşı, açlığa karşı, emek sömürüsüne karşı çalışanı korumaktır. Çalışana asgari düzeyde insan onuruna yakışır bir hayat sağlamaktır” diyen Avşar, bir ülkede bu standart açlık ve yoksulluk sınırları ile mukayese edilerek test edilir. Ülkemizde açlık sınırı yılın ilk çeyreğinde asgari ücretin üstüne çıktı.  Asgari ücret 17002 lira ve asgari emekli aylığı 10 bin lira iken TÜRK-İŞ, haziran ayı açlık sınırını 18 bin 978 lira 77, yoksulluk sınırı ise 61 bin 820 lira 10 kuruş olarak açıkladı.”diye konuştu.

Açlık sınırı asgari emekli aylığını 2’ye katladı.

Avşar, “Yoksulluk sınırına hiç bakmadan açlık sınırının asgari ücretin 2 bin TL üstüne ve asgari emekli aylığın ise yaklaşık 2 katına çıktığını görmekteyiz.” dedi.

“Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere asgari ücret sabit kalacaktır.” diyen Avşar; “Sabit kalan bir asgari ücrette, toplam ücretli çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretli yılın 2. 3. 4. çeyreğinde nasıl geçinecektir?” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretliye 6 aylık enflasyon farkı ödenmeli ve asgari ücret artışı enflasyon artış oranına endekslenmelidir.

Avşar, Bakan Şimşek’in bir TV programında ülkedeki enflasyonu unutarak “Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde, Türkiye'de asgari ücret düşük değil" ifadelerini hatırlattı. Avşar, Şimşek’in bu ifadelerine karşılık TÜİK verilerine göre bile Türkiye’nin Avrupa ve dünyanın en yüksek enflasyona sahip ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekti.

“Ücret artışları enflasyonu tetikler bahanesi bu tablo karşısında ne kadar insanidir? Ne kadar gerçekçidir?” diye soran Avşar, “İktidar derhal en az 6 aylık enflasyon farkı oranında dahi olsa asgari ücret artışı yapmalı ve asgari ücret artışını enflasyona endekslemelidir. Bu bir zorunluluktur, tercih değil.” dedi.

Zaten ülkeyi gri listeye muhalefet soktu(!)

Gri listeden çıkış konusuna da değinen Avşar, “Diğer taraftan gri listeden çıktık diye göbek atan, birbirlerini tebrik eden iktidar mensuplarına söylüyorum; hakkınızdır, zaten o gri listeye ülkeyi kara para aklamayla mafyatik ilişkilerle, terör finansmanıyla sokan muhalefetti (!) Keşke asgari ücretliyi kara listeden çıkarmak için de aynı performansı sergileseniz.” diye konuştu.

Neden zamlar ayın 25’inde ve sonrasında yapıldı?

Avşar; “hükümetin şark kurnazlığıyla emekçinin eline geçecek üç kuruşa da göz diktiğini” söyledi ve Bakan Şimşek’e seslendi: “Sayın Şimşek, çuval delik haberin yok mu? Sen önce hortumları kes. Ayın 25’inde ve sonrasında akaryakıta ve elektriğe zam yaparak emekçinin yasal hakkı olan enflasyon farkını daha az göstererek çözüm bulamazsın. Vergi paketleriyle orta ve dar gelirliye vergi salarak açığı kapatamazsın.”

Zamlar, vatandaşa gam oldu

Avşar “hükümetin laf kalabalığıyla, manipülasyonla pembe tablolar çizdiğini” dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti. “Evet, öyle anlaşılıyor ki; yine ‘en kötüsü geride kaldı hikâyeleriyle’ gelen zamlar, vatandaşa gam olmaya devam edecektir.”

 

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Sayın Erdoğan, millet gün geçtikçe yoksullaşırken zenginleşmeden söz ediyorsunuz. Açıklayın: Zenginleşenler kim?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-07-2024