DEVA Partili Avşar 17 Ağustos depreminin yıldönümünde hükümetin deprem karnesini çıkardı: “AKP sınıfta kalmıştır”

17-08-2023
DEVA Partili Avşar 17 Ağustos depreminin yıldönümünde hükümetin deprem karnesini çıkardı: “AKP sınıfta kalmıştır”

DEVA Partili Milletvekili Cem Avşar, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü münasebetiyle AKP hükümetlerinin deprem karnesini çıkardı. Avşar, “AKP sınıfta kalmıştır” dedi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yıldönümü nedeniyle videolu bir açıklama yapan DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, “Bugün 17 Ağustos, ülkemizin tarifsiz acılar yaşadığı 99 depreminin yıl dönümü. Resmi raporlara göre 17 bin 480 kişi öldü, 23 bin 781 kişi yaralandı. Bu vesile ile ölen vatandaşlarımıza bir kez daha Allahtan rahmet diliyor, 17 Ağustos ve 6 Şubat gibi bu acı felaketlerin bir daha yaşanmaması için Allah’a dua ediyorum.” dedi.

“AKP sınıfta kalmıştır” diyen Avşar, büyük felaket üzerinden geçen 24 yılda ve bu arada yaşanan Van, Elazığ, İzmir ve Kahramanmaraş depremlerinden de hiçbir ders alınmadığını söyledi.

Yaptığı videolu paylaşımda AKP hükümetlerinin deprem karnesini gösteren Avşar, deprem öncesi ve sonrası yapılan/yapılamayan hazırlıklara tek tek not verdi.

Avşar, sözlerine şöyle devam etti:

“22 yıllık geçmişe sahip iktidar, nerdeyse 3-4 yılda bir büyük deprem yaşayan ülkemizde depreme hazırlık çalışmalarında notlarından da anlaşılacağı üzere sınıfta kalmıştır.

Hükümetin artık deprem sonrası ve deprem öncesi tüm hazırlıkları paydaşların ve uzmanların katılımı ile siyaset üstü bir anlayışla masaya yatırması gerekiyor, öyle seçim öncesi umut tacirliği yaparak cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi diyerek halkı oyalayıp seçim sonrası verdiği tüm sözlerini unutan bir hükümet deprem sorununu çözemez.”

‘AKP hükümetinin bu kırık notlarıyla bu ülke daha nice 17 Ağustosları, 6 Şubatları yaşar’

Hükümetin, diri fay hatları üzerinde her an deprem korkusuyla yaşayan vatandaşlarımızın telaşını, devlet ciddiyetine yakışır bir anlayışla ele alması, gerekli hazırlıkları yapması ve dersine iyi çalışması gerektiğini dile getiren Avşar, sözlerini “aksi takdirde AKP hükümetinin bu kırık notlarıyla Allah korusun bu ülke daha nice 17 Ağustosları, nice 6 Şubatları yaşar.” şeklinde sürdürdü.

Avşar, “Umarım hükümet, -cek –cakları bırakır. Bütün bunlardan ders çıkarır ve ülkemizi tüm paydaşlarla birlikte depreme hazırlar.” diyerek sözlerine son verdi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Esen’den Bakan Yerlikaya’ya İSMEP Soruları: “İSMEP'in hayata geçirilmesiyle İstanbul'un sismik riski hangi ölçüde azaltılmıştır?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-08-2023