Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın’dan orta direği güçlendirecek teklif: “Gelir vergisi dilimlerini güncellemek”

16-05-2024
Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın’dan orta direği güçlendirecek teklif: “Gelir vergisi dilimlerini güncellemek”

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi ve ücretler üzerindeki vergilerin azaltılması için Meclis’e kanun teklifi sundu.

“Orta direğin sırtındaki gelir vergisi yükü”

Dalgın, vergilerdeki artışın zaten orta direği vurduğunu söyledi:

‘2024 Yılı Merkezi Bütçesinde vergi gelirlerinin %75 oranında artması öngörülmüştür. Gelir vergisinin de dolaylı vergilerin de büyük kısmı ücretli kesim tarafından ödenmektedir. Söz konusu artışın yükü orta direğin sırtına yüklenmektedir. Bu durum vatandaşlarımızın geçim sıkıntısını artırmaktadır. 

“Çifte tuzak”

Dalgın, ‘Zaten ücretler gerçek enflasyondan az artıyor. Yani reel olarak azalıyor. Bir de kağıt üstünde artan ücretlerin daha yüksek vergi dilimlerine girmesi, çalışanların üzerindeki vergi yükünü de artırarak ikinci bir ceza oluyor’ dedi.

“Çözüm: Gelir vergisi dilimlerini güncellemek”

Dalgın, çözümü ücretler üzerindeki vergilerin azaltılması olarak açıkladı: ‘Gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi, ücretli kesimin üzerindeki vergi yükünü hafifletebilir’.

Kavaf: “Gıdada enflasyon %72,04”

Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf, ücretli kesimin üzerindeki yemek ve yol masraflarını vurguladı: ‘TÜİK verilerine göre, 2023 yılında TÜFE %64,77 oranında gerçekleşirken, gıda enflasyonu %72,04 olarak gerçekleşmiştir. Gıda enflasyonunun genel enflasyonu hayli aştığını ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine güçlükle ulaşabildiğini göstermektedir.’

Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla ulaşımda maliyetlerin arttığını ifade eden Kavaf: ‘Akaryakıt fiyatları ve dolayısıyla toplu taşıma ücretlerinin de yüksek oranlarda artış göstermesi neticesinde ulaşım maliyetleri de ciddi seviyelere ulaşmıştır.’

Kavaf: “Risk ciddi”

Selma Aliye Kavaf, beslenme ve ulaşım koşullarının önemini vurguladı:

‘Düşük ücretler ve yüksek maliyetler sebebiyle, nitelikli işgücümüzün yeterli beslenmeden ve sağlıklı ulaşım koşullarından yoksun olması hem ekonomimize hem de toplumumuza büyük bir zarar vermektedir. Çalışan vatandaşlarımız sağlıklı beslenebilmeleri ve ulaşımda kolaylık sağlayabilmek için iş verenlere kolaylıklar sağlanmalıdır.’ 

“Çözüm: Yemek ve Yol destekleri için teşvikleri artırmak”

Selma Aliye Kavaf, ‘Bu kanun teklifiyle şirketlerin yemek ve ulaşım maliyetlerindeki vergi istisna tutarlarının yükseltilmesini öneriyoruz. Teklifimiz yemek desteğinde günlük 350 TL, ulaşım desteğinde günlük 150 TL’dir’’ dedi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal’dan Tarım Bakanı Yumaklı’ya çay maliyeti tepkisi: “Maliyet hesaplamasını TÜİK’e mi yaptırdınız Sayın Bakan?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

16-05-2024