Babacan’dan KKM açıklaması: “’Ülkeyi batırma’ projesinden çıkma çabası olumlu. Ancak Sayın Erdoğan’da bu iradeyi görmüyorum”

22-08-2023
Babacan’dan KKM açıklaması: “’Ülkeyi batırma’ projesinden çıkma çabası olumlu. Ancak Sayın Erdoğan’da bu iradeyi görmüyorum”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın yayınladığı tebliğ ile Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarıyla ilgili kademeli çıkış kararına yönelik sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu. 

‘Cumhurbaşkanı’nın yaptığı yanlışı kabul etmesi ve net bir irade ortaya koyması gerekir’

Kademeli çıkış kararının olumlu olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hatasını kabul etmediğini ve Merkez Bankası ile aynı iradeyi göstermediğini vurgulayan Babacan, yaptığı açıklamada “İlan edildiği ilk günden bu yana Kur Korumalı Mevduat (KKM) projesinin bu ülkeye yarardan çok zararı olacağını anlatıyorum. Merkez Bankası’nın bu ‘ülkeyi batırma’ projesinden kademeli de olsa çıkma çabasını olumlu buluyorum. Ancak Sayın Erdoğan’da henüz bu iradeyi görmüyorum. KKM’nin bir plan dahilinde sonlandırılması için Cumhurbaşkanı’nın yaptığı yanlışı kabul etmesi ve bu yanlıştan dönmek için net bir irade ortaya koyması gerekir. Gecikilen her gün vatandaşımızın cebinden çalmaktır.” ifadelerini kullandı.

Babacan’ın sosyal medya paylaşımında, açıklandığı günden bu yana Kur Korumalı Mevduat sistemini eleştirdiği konuşmalarından oluşan video da yer aldı. 

Yaptığı konuşmalarda Kur Korumalı Mevduat projesinin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın “Kendini uyanık zannedenlerin dalaveresi” diyerek son verdiği “Dövize Çevrilebilir Mevduat” uygulamasının bir kopyası olduğuna dikkat çeken Babacan, KKM’yi “Devleti batırma projesi” olarak adlandırarak, bu sistemden çıkılması için uyarılarda bulunmuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal, Bakan Kacır’a Yeşil Yol Projesi’nin akıbetini sordu: “İlk proje tarihinden itibaren 12 yıl geçmesine rağmen Yeşil Yol projesi neden hala tamamlanmamıştır?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

22-08-2023