Ali Babacan’dan AK Partililere Tarihi Çağrı: ‘Devletin ve ekonominin ehil ellerde idare edilmesi için bize güç verin’

12-05-2023
Ali Babacan’dan AK Partililere Tarihi Çağrı: ‘Devletin ve ekonominin ehil ellerde idare edilmesi için bize güç verin’

DEVA Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ali Babacan, geçmişte AK Parti’ye oy veren vatandaşlara tarihi bir çağrıda bulundu.

14 Mayıs seçimleri öncesinde sosyal medya hesaplarında canlı yayın açan Babacan, “Pazartesi inşallah yepyeni bir Türkiye’ye uyanacağız. Bu yeni Türkiye’de, devletin ve ekonominin ehil ellerde idare edilmesi için bize güç verin. Unutmayın, ben bildiğiniz Ali’yim. Yıllarca Hazinenin başında durup, tek kuruş harama-haksızlığa bulaşmayan, sizin hakkınızı gözü gibi koruyan Ali” dedi.

“Öfkeyi değil, sevgiyi seçin” ifadelerini kullanan Babacan, “Tıpkı 21 yıl önceki gibi; gelin bir kere daha, yine beraberce, yine sizlerle el ele; hak için, adalet için sandıkta sessiz devrimi gerçekleştirelim” diye konuştu.

Erdoğan’ın her türlü iftirada bulunduğunu söyleyen Babacan, “Erdoğan’ı desteklerseniz hiçbir şey düzelmeyecek, her şey daha kötüye gidecek” dedi. Babacan, AK Parti için “Orası, benim genç yaşımda kurucusu olduğum parti değil artık” ifadelerine yer verdi.

İşte Ali Babacan’ın tarihi çağrısı:

‘AK Partililer namuslu, güzel, çalışkan insanlardır’

“Bu iktidarı destekleyen; torpille, haksız kazançla, adrese teslim ihalelerle, kolay paralarla zenginleşmiş bir kesim var ülkemizde. Bunların müdürleri, sekreterleri, çocukları, damatları, gelinleri… Hepsini toplasanız bir avuç insan. Geri kalan AK Partililer, namuslu, güzel, çalışkan insanlardır. Ben bunu iyi biliyorum.”

‘Kardeşlerimiz büyük bir ikilem yaşıyor’

“Bu kardeşlerimizin bir kısmı bugünlerde büyük bir ikilem yaşıyor, görüyorum.  Bir yanda uzun yıllardır destekledikleri, onlara vaktiyle güzel günler yaşatmış, özgürleştirmiş bir ‘iktidar dönemi’ var. Öbür tarafta, savunduğu değerlerden, ilkelerden vazgeçmiş; bir kısım zengini daha da zengin ederken, halkın büyük kısmını fakirleştirmiş; liyakatsiz insanların öbeklendiği bir ‘iktidar dönemi’ var. Geçmişteki Erdoğan’ın hatırına, bugünkü Erdoğan’a bir kez daha ‘oy versem mi, yoksa vermesem mi’ diye kararsız kalan çok insan var, görüyorum.”

‘Ben, bildiğiniz Ali’

“Çok kişi soruyor: ‘Neden CHP ile ittifak yaptın? Neden Kılıçdaroğlu’na destek veriyorsun?’ Ben sizin desteğinizle, genç yaşta, daha 35’imde bakan oldum. Hazinemizin başına geçtim. Dışişleri Bakanlığı yaptım. Avrupa Birliği Başmüzakereciliği yaptım. 2002’de, 2007’de, 2011’de verdiğiniz oylara, emanetinize gözüm gibi baktım. Siz gördünüz, siz tanık oldunuz: Beni en iyi siz bilirsiniz. Emanete hıyanet etmediğimi, asla etmeyeceğimi en iyi siz bilirsiniz. Ben bildiğiniz Ali. Harama bulaşmayan, sizin hakkınızı gözü gibi koruyan…”

‘Kişi başı milli gelirimizi 3 kattan fazla artırdık’

“O yıllarda ekibimizle beraber çok çalıştık. Kişi başı milli gelirimizi 3 kattan fazla artırdık. Çoğunuz maaşlarınızla huzur içinde geçindiniz. Araba aldınız, belki ev aldınız. Memur kardeşlerim, emekli ikramiyesini beklemeden, uygun imkanlarla aldı hem de. Enflasyon tek haneye düştü. Yıllarca da tek hanede devam etti. Başka ülkelerle olan ilişkilerde, sizlerin hakkını yedirmedim. Başınızı bir kez dahi öne eğdirmedim. Hepsini biliyorsunuz.”

‘En çok gençlere üzülüyorum’

“Gençler zaten eski videolarda izledikleri Türkiye ile, yaşadıkları Türkiye arasındaki farkı herkesten daha iyi görüyor. En çok da onlar için çok üzülüyorum. Gençlerin hayatlarından çalınan yılların farkındayım. Onların umutsuz olduğunu görmek beni kahrediyor. Gençlere bir ‘gençlik’ borcumuz var.”

‘Ceketimle çalışmaya başladığım odamdan ceketimi alıp çıktım’

“Biz yıllarca, Türkiye’yi özgür, demokratik, kimsenin ayrımcılığa uğramadığı, zengin bir ülke yapmak için çok çalıştık. Ama sonra başka şeyler oldu. Çok iyi biliyorsunuz: Ben sadece ceketimle çalışmaya başladığım odamdan, yine ceketimi alıp çıktım. Tek bir haksızlığa da yolsuzluğa da bulaşmadığımı en iyi siz gördünüz.”

‘Orası, benim genç yaşımda kurucusu olduğum parti değil artık’

“Ben artık orada değilim. Kurucusu olduğum, gençliğimin en verimli yıllarını verdiğim partimden ayrıldım. Neden diye hiç düşündünüz mü? Çünkü orası, benim genç yaşımda kurucusu olduğum parti değil artık. Alakası yok. Erdoğan, Keçiören’deki o mütevazi evde oturan kişi mi? Yolsuzluklar aldı başını gitti… Görüyorsunuz. Haksızlık, adaletsizlik her yerde… Biliyorsunuz. Bunu, elini vicdanına koyan her AK Parti seçmeni görüyor aslında.”

‘Teröristlerin videolarını kesip yapıştırarak millete izletiyorlar’

“Açıkça yalan söyleyerek, montajlanmış görüntüler eşliğinde iftiralar atarak kafanızı karıştırmak istiyorlar. Çarpıtılmış konuşmaları, video kesitlerini, WhatsApp gruplarından, sosyal medyadan, hatta meydanlarda dev ekranlardan yayıyorlar. Hiç utanmadan, teröristlerin videolarını kesip yapıştırarak gerçek olmayan görüntüleri miting alanlarında millete izletiyorlar.  Bizim vergilerimizle maaşa bağladıkları troller, bütün gün bu yalanları tekrar ediyorlar.”

‘Hiç Allah’tan korkmadan iftira atıp yalan konuşuyorlar’

“Hayret ediyorum; sabah akşam kutsal dinimizi siyasetlerine alet edenler, nasıl oluyor da hiç Allah’tan korkmadan, böyle açıkça iftira atıp yalan konuşuyorlar.  Onlar adına, ben utanıyorum yahu. Arkadaşlar, bizim siyaset anlayışımızda yalan olmaz, iftira olmaz. Olamaz. Siyaset yapmak için, insanlıktan çıkılmaz.”

‘Beni duyun!’

“Taksicisinden kuaförüne, tornacısından bakkalına, doktorundan avukatına, kadın-erkek, Türkiye’nin bel kemiği milyonlarca insan… Sizler beni duyun! İçiniz rahat değil biliyorum. Siz de gece yatınca, ‘Önümüzdeki 5 yıl bu kafayla ekonomi nasıl gider?’ diye düşünüyorsunuz. Pazartesi günü yine işlerinize gideceksiniz, yine kontak anahtarını çevirecek, yine kepenkleri açacaksınız. Allah’ın bildiğini, birbirimizden saklamanın lüzumu yok. Hepiniz farkındasınız: Bugünkü iktidar, ülkeyi yönetme kabiliyetini yitirdi. Bugün artık, ekip çalışmasına inanmayan, kimseyi dinlemeyen, günü kurtarmaya çalışan, Merkez Bankası’nın rezervlerini boşaltıp, koca kurumu borca sokan bir yönetim var.”

‘Erdoğan artık öfkesine hâkim olamıyor’

“Erdoğan artık öfkesine hâkim olamıyor. Yanında onu sakinleştirecek güçte bir kimse de kalmadı. Görüyorsunuz, tek imza ile ülkeyi yönetmeye başladığı 2018’den beri ekonomi dibe vurdu. Gerçek durum ne kadar kötü, onu bile göremiyoruz. Şeffaflık yok, veriler gizleniyor veya makyajlanarak açıklanıyor. Rakamlarla oynuyorlar; gözümüzün gördüğünden çok farklı bir tablo çizmeye çalışıyorlar.  Hiçbir seçimde yapılmayan popülizm bu seçimde yapılıyor.”

‘Eski başarıların yakınından bile geçemiyor’

“Kendisi bana Bebecan diyor ama, o eski günlerin başarılarının yakınından bile geçemiyor. Hatırlayın, bundan önce her seçimde grafikler gösterirdi. Ekonomide şöyle yükseldik diye. Bu seçim elinde hiçbir grafik yok. Dün savunduklarını bugün kötülüyor, dün kızdıklarını bugün vaat diye açıklıyor.”

‘Her türlü iftira var’

“Seçimi kaybetme korkusuyla her geçen gün hırçınlaşıyor. İnsanları gerçek olmayan tehditlerle korkutuyor. Teröristlerle berabersiniz diye iftira atıyor. ‘Kazanımlarınızı kaybedersiniz’ diyerek tehdit ediyor. Yok gazı-petrolü kapatacaklar, yok İHA’ları SİHA’ları durduracaklar, her türlü iftira var.”

‘Erdoğan’ı desteklerseniz her şey daha kötüye gidecek’

“Unutmayın ki, bu seçimde tekrar Erdoğan’ı desteklerseniz, kendisinin gelmiş olduğu bugünkü durumunu onayladığınız, devamını istediğiniz anlamına gelecek. Hiçbir şey düzelmeyecek. Her şey, inanın daha kötüye gidecek.”

‘Öfkeyi değil, sevgiyi seçin’

“Sizi korkutanı değil; çok daha güzel günlerin sözünü vadedeni seçin! Öfkeyi değil, sevgiyi seçim. Korkuyu değil, umudu seçin. Bunun için harıl harıl çalışan, parlamenter sistemle ilgili anayasa değişikliğini hazırlayan, 2300 maddelik ortak politikalar metni üzerinde uzlaşan, dürüst ve ehil kadroları seçin.”

‘Temiz inançlarınızı istismar edenlere artık itibar etmeyin’

“Size hem zengin hem güçlü hem güvenli hem de huzurlu bir Türkiye vaat eden Millet İttifakı’nı seçin. Ellerindeki imkanları kaybetmemek, kurdukları rant düzenini bozmamak için, sizin temiz inançlarınızı, güveninizi istismar edenlere artık itibar etmeyin.”

‘Unutmayın, ben bildiğiniz Ali’yim’

“Ben; sizin sağduyunuza, muhakemenize, ülkeniz ve aileniz için en doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Bizler, yarının Türkiye’sinde sizin sesiniz olmak için yola çıktık. Pazartesi inşallah yepyeni bir Türkiye’ye uyanacağız. Bu yeni Türkiye’de, devletin ve ekonominin ehil ellerde idare edilmesi için bize güç verin. Unutmayın, ben bildiğiniz Ali’yim. Yıllarca Hazinenin başında durup, tek kuruş harama-haksızlığa bulaşmayan, sizin hakkınızı gözü gibi koruyan Ali.”

‘Sessiz devrimi gerçekleştirelim’

“Size söz veriyorum: Tıpkı geçmişte olduğu gibi, yine emanetinize sonuna kadar sahip çıkacağım. Tıpkı 21 yıl önceki gibi; gelin bir kere daha, yine beraberce, yine sizlerle el ele; hak için, adalet için sandıkta sessiz devrimi gerçekleştirelim. Hepinize hayırlı bereketli işler, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Erdoğan’ın rotası; öfke, nefret, kavga, çatışma ama biz ülkemizi demokrasi bayramına götürüyoruz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-05-2023