Ali Babacan gençlerin sorularını yanıtladı: ‘25 yaşına kadar internet ücretsiz olmalı’

11-05-2023
Ali Babacan gençlerin sorularını yanıtladı: ‘25 yaşına kadar internet ücretsiz olmalı’

DEVA Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ali Babacan, İstanbul’da gençlerle bir araya geldi. Gençliğin Yüzleri grubunun sorularını yanıtlayan Babacan, istihdamdan eğitim sistemine kadar vaatlerini anlattı. Teknoloji ürünlerindeki vergileri düşüreceklerini söyleyen Babacan, 25 yaşına kadar internetin ücretsiz olması gerektiğini savundu. YÖK’ün kapatılacağını tekrarlayan Babacan, işsizliğe ilişkin de bir dizi çözüm önerisi sıraladı.

Gençlerin sorularını yanıtlayan Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Teknoloji ürünlerinde vergiyi düşüreceğiz’

“Tablet, akıllı telefon, oyun konsolu dahil teknoloji ürünlerinde vergiyi düşüreceğiz ama sıfırlamayacağız. Sıfırlayınca hiç vergi alamıyorsunuz. Vergide sürümden kazanmak diye bir şey var. Amacımız; bir yandan vergiyi düşürmek, bu cihazların daha erişilebilir hale getirmek aynı zamanda da vergide sürümden kazanmak. Çünkü devlete para gerekiyor ki sosyal harcamaları yapabilsin.”

Ücretsiz internet

“İnternet, haber alma ve haberleşmeyle ilgili bir konu. Aynı zamanda eğitimle ilgili bir konu. Dolayısı ile 25 yaşına kadar internetin ücretsiz olması gerektiğini düşünüyoruz.”

‘YÖK’ü kapatmak gerekiyor’

“Anayasa değişikliği önerimizde YÖK’ün kapatılmasını yazdık. Şu andaki YÖK’ün kurumsal kültüründe üniversiteler üzerinde baskı kurma, üniversitelere hükmetme alışkanlığı var. Eski alışkanlık ortadan kalkmıyor. Sil baştan yapmak gerekiyor. YÖK’ü kapatıp yerine yeni mekanizma ve kurumsal yapıyı tanımlamamız gerekiyor. Biz orada bir mütevelli heyeti sistemi öngördük. Özerk üniversiteler arasında tatlı bir rekabetin başlayacağı yöntem. İstiyoruz ki bizim üniversitelerimiz, dünyadaki ilk 500’e girebilmek için birbirleriyle yarışan kurumlar olsunlar.”

‘Üniversitede zorunlu ders sayısı azaltılmalı’

“Üniversite müfredatının mutlaka esnekleştirilmesini düşünüyoruz. Zorunlu ders sayısının azaltılmasını, seçmeli ders sayısının çoğaltılmasını, böylece gençlerin ilgi duyduğu alana dönük daha çok kendilerini hazırlamaya imkân sunan bir müfredat yapısını son derece önemli görüyoruz.”

‘Üniversiteleri halka açacağız’

“Üniversiteleri halka açacağız. Meslek değiştirme ihtiyacı bundan sonra çok büyüyecek meslekler değişecek. Mevcut bazı meslekler ölecek, yeni meslekler çıkacak. 18 yaşında küçücük bir karenin içini kurşun kalemle karalarken yaptığınız bir tercih ‘Hayat boyu kaderimmiş’ demeyeceksiniz. Ömür boyu sevmediğiniz işi yapmak zorunda değilsiniz. Beğenmek zorunda değilsiniz. Bu seçme özgürlüğü çok önemli bir özgürlük. Mutlaka üniversitelerin, hayat boyu öğrenim merkezleri olarak yeniden güncellenmesi gerekecek.”

‘14 yaşından itibaren iş dünyasıyla tanışmak isabetli tercihlere vesile’

“14 yaşından itibaren iş dünyası ile tanışmak ilerdeki meslek tercihlerinin daha isabetli yapılmasına vesile oluyor.  Bazen haftada birkaç yarım gün ya da yazın bir şekilde gerçek bir çalışma ortamında bulunması gençlerin üniversite sınavına girerken bölüm tercihlerine çok ciddi ışık tutar.”

İşsizliği 2,5 yılda 5 puan düşüren model

“İş gücünün ihtiyaç duyduğu bir alanda gençlerin ya da her yaştan gencin gidip kendini güncelleyebileceği ihtiyaç duyulan alanlarda bilgi ve becerilerini artırabileceği eğitim modelini çok önemsiyoruz. Bu eğitim programlarına gidiş geliş yol parası ve öğlen yemekleri ile ilgili masrafların devlet tarafından üstlenilmesi gerekiyor. Bunları yazdık. Bu eğitim programlarından geçip sertifikasını alan arkadaşların işe girip de bir süre gelir vergisi ödememesi gerektiğini söylüyoruz. Onu işe alan şirketin de sosyal güvenlik primi ödememesi gerektiğini söylüyoruz. Böylece çok kısa zamanda çok yüksek miktarda istihdam oluşturmak mümkün. Biz bunu 2009’da daha sade bir şekilde uyguladık. Bugünün parasıyla yılda 100 milyon dolarlık bir bütçeyle işsizliği 2,5 yılda yüzde 16’dan yüzde 9’a çekmeyi başardık.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan AK Parti seçmenine tarihi çağrı: “Vicdanınızın sesini dinleyin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-05-2023