Ali Babacan: ‘Biz bu yola iktidar olmak için çıktık’

13-06-2022
Ali Babacan: ‘Biz bu yola iktidar olmak için çıktık’

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Manisada vatandaşlara seslendi. İktidar olmak için yola çıktıklarını söyleyen Babacan’ın gündeminde akaryakıt zamları ve döviz krizi vardı. Babacan, enflasyon oranlarını halka sordu. Kur Korumalı Mevduat sistemine de tepki gösteren Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğana Kur arttığında çiftçi, esnaf emekli, dar gelirli mağdur olmuyor mu?” diye seslendi. Babacan şu ifadeleri kullandı:

Fiyatlar dünyadaki kadar artsaydı mazot en fazla 11 liraydı’

Fahiş doğal gaz ve elektrik fiyatlarını yazan kim? Cumhurbaşkanı. Suçu başkasına atmasın. Petrol fiyatı her yerde arttı, diyor. Bir dakika! Ne kadar arttı? Eğer akaryakıt fiyatları dünyadaki petrol fiyatları kadar artsaydı benzin ve mazot bugün en fazla 10-11 liraydı. Türkiyede döviz kuru arttı. Çarptığında 27ye, 28e doğru gidiyor.”

Bu yola muhalefet olmak için çıkmadık

Biz sadece laf üretenlerden değiliz. Biz iş üretiyoruz. Bu yola muhalefet olmak için çıkmadık. Ülkeyi yönetmeye talip olduğumuz için, iktidar olmak için çıktık.”

Bu ülkeyi artık yönetemiyorlar

Vatandaşlara hissettikleri enflasyonu soran Babacana halktan yüzde 100, yüzde 200, yüzde 300 yanıtları geldi. Babacan şunları söyledi:

Zam arkasına zam, zam arkasına zam. Bu ülkeyi artık yönetemiyorlar. Neymiş? Dünyanın her yerinde enflasyon varmış. Japonyada enflasyon yüzde 2ye çıktı diye adamlar panik oldu. Avrupada, Amerikada yüzde 5-7 diye şikayet ediyorlar. Bizde TÜİKin açıkladığı makyajlı rakam yüzde 73,5. Buçuğu da var… O kadar hassas ölçüyor.”

Devletin dövizi kalmadı’

Merkez Bankası’nda dövizi tükettiler. Merkez Bankası 60 milyar dolar içeride, ekside. Gidip Katardan, Birleşik Arap Emirliklerinden borç aldıkları dövizi de sattılar. Hâlâ satmaya devam ediyorlar. Bu yıl 40 milyar dolar sattılar. Doları satınca ne oldu? Denizin suyu tükendi. Devletin dövizi kalmadı. Şimdi onun için pahalanıyor. Kontrol edemiyorlar. Bu ülke döviz krizini bunların cayır cayır döviz satıp rezervleri tüketmesi yüzünden yaşıyor.”

111 doları çalan kim?

Bugün 12 dolara kadar gerileyen 200 liranın tedavüle çıktığı gün 123 dolar ettiğini söyleyen Babacan şöyle devam etti:

Aradaki fark nereye gitti? Cebinde 200 lira taşıyan herkesin evinden tam 111 doları çalan kim? Dolar kurunu kim patlattıysa, enflasyonu kim patlattıysa, çalan aynı kişidir”

Kur arttığında çiftçi, esnaf emekli, dar gelirli mağdur olmuyor mu?

Erdoğan, Dolar kuru arttığında bankada parası olanlar mağdur oluyor. Dolar artarsa onların kur farkını ödeyeceğim. Gel paranı Kur Korumalı Mevduata yatırdedi. Soruyorum Erdoğana: Kur arttığında bankada parası olan mağdur oluyor da mazota 28 lira vermek zorunda kalan benim çiftçim mağdur olmuyor mu? Kur arttığında 28 liraya mazot almak zorunda kalan şoför esnafım mağdur olmuyor mu? Domatese salatalığa bibere geçen seneye göre 3-4 kat daha fazla ödemek zorunda kalan benim emeklim mağdur olmuyor mu? Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımız mağdur olmuyor mu?”

Ha şunu bileydin…’

Bakan ne diyor? ‘İhracatçılar çok para kazandı ama dar gelirli mağdur oldudiyor. Ha şunu bileydin… Bu Kur Korumalı Mevduat tam servet transferi. Milletten toplayıp bankada parası olan az sayıda kişiye servet transferi…”

O hayaller tekrar gerçek olacak

Sağlığa erişim temel bir insan hakkı, erişemiyorsun. İfade özgürlüğü temel bir insan hakkı, konuşamıyorsun. Barınma temel bir insan hakkı, kiraları görüyorsunuz. İnsanlar 10 sene önce araba alacağı fiyata şu an cep telefonu alıyor. Biz ekonominin başındayken 12 aylık memur maaşına bir otomobil alınabiliyordu. Biz gelince o hayaller tekrar gerçek olacak. Yaptık, yine yapacağız.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi’nden yeni yargı paketi tepkisi: ‘Yargının en büyük sorunu; yürütmenin güdümünde olmasıdır’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

13-06-2022