Ali Babacan: ‘Acıyı paylaşma günü’

15-10-2022
Ali Babacan: ‘Acıyı paylaşma günü’

DEVA Partisi bugün (15 Ekim) Erzurum’da düzenleyeceği mitingi Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden faciası nedeniyle iptal etti. Partisinin Erzurum İl Başkanlığı’nı ziyaret eden DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacan, burada bekleyen kalabalığa seslendi, hayatını kaybeden madencilerin ardından dua okudu. Babacan şöyle konuştu:

‘Büyük bir acının ortasındayız’

“Büyük bir acının ortasındayız. Acının ateşiyle de hep beraber yanıyoruz. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Dün akşam ateş Amasra’ya düştü. Şu ana kadar açıklanan 40 madenci kardeşimizi kaybettik. Sayının artmamasını ümit ediyoruz. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

‘Hepsi can; hepsinin eşi, çocuğu, yakınları var’

Hayatını kaybeden madencilerden isimleri açıklananları tek tek anan Babacan, “Sayılardan bahsedince anlamını yitiriyor. Hepsi can. Hepsinin eşi, çocuğu, yakınları var. Hepsi kardeşimiz. Hepsi vatandaşımız. Hepsi insan” dedi.

‘Kalbimiz Amasra’da’

“Allah beterinden saklasın. Allah bu millete bir daha böyle büyük acılar göstermesin.  Bugün tedbirleri, niye olduğunu, nasıl olduğunu konuşmanın günü değil. Bugün acıyı paylaşma günü. Kalbimiz Amasra’da. Kalbimiz hayatını kaybedenlerle ve onların yakınlarıyla. Tüm millet olarak başımız sağ olsun.”

‘Sahadaki duruma göre yarın Amasra’ya intikal edeceğim’

Amasra’da acı büyükken Erzurum’da miting yapmanın doğru olmayacağına karar verdiklerini söyleyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an arama kurtarma çalışmaları çok yoğun. Sahadaki duruma bakacağız. Kısmet olursa yarın heyetimizle beraber yarın Amasra’ya intikal edeceğim. Zonguldak ve Bartın il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, Batı Karadeniz’deki tüm teşkilatımız Amasra’da olay yerinde.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi’nden sansür yasasına sert tepki: ‘Türkiye, Kuzey Kore olmayacak’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

15-10-2022