Ali Babacan: “28 Şubatçıların ve FETÖ’cülerin uyguladığı teknikleri şu anda Sayın Erdoğan uyguluyor”

20-05-2023
Ali Babacan: “28 Şubatçıların ve FETÖ’cülerin uyguladığı teknikleri şu anda Sayın Erdoğan uyguluyor”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV 5’te gazeteci Mustafa Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve iletişim ekibini “28 Şubatçıların ve FETÖ’cülerin tekniklerini uygulamakla” suçlayan Babacan, “Bu seçimde yalan siyaseti yaptılar. Yalanlarını yüzlerine çarpmak zorundayız” diye konuştu. Babacan, ekonomiyle ilgili “Erdoğan kazanırsa bizi bir dehşet bekliyor” açıklamasında bulundu.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Teröre karşı çok net tutumumuz var’

“Bizim; FETÖ olsun, PKK olsun, terör örgütlerine karşı net bir tutumumuz var. Altı partinin, Sayın Kılıçdaroğlu’nun net bir tutumu var. Geçit vermeyiz. Benim söylediklerimin bütünlüğü var. İçerisinden tek bir cümleyi, tek bir kelimeyi seçiyorlar; söylemediğim şeyleri sanki söylemişim gibi algı oluşturmaya çalışıyorlar. Ellerindeki propaganda makinesini acımasızca itibar suikastında kullanıyorlar. Yalan söylüyorlar, çamur ve iftira atıyorlar. Bu teknikler eskiden FETÖ’nün, 28 Şubatçıların teknikleriydi. 28 Şubatçıların, FETÖ’cülerin uyguladığı teknikleri şu anda Sayın Erdoğan ve iletişim ekibi uyguluyor.”

‘Yalanlarını yüzlerine çarpmak zorundayız’

“Bu seçimde yalan siyaseti yaptılar. Yalanlarını yüzlerine çarpmak zorundayız. Böyle bir şey olmaz. Yıllarca vatandaşın güvenini kazan, sonra o güveni kullanarak koskoca LED ekranda montaj bir videoyu göster. Bizim inancımızda böyle bir şey var mı? Yalan siyasetlerini ortaya koyacağız. Sayın Erdoğan, vatandaş karşısında biriktirdiği güveni şimdi hoyratça harcıyor. Güvenden, itibardan yiyor. Bunun sonu kötü olacak, belli.”

‘2 buçuk milyon fark da kapanır 12 buçuk milyon da’

“Fatih Terim’in bir sözü vardı, Galatasaray 8 puan gerideyken ‘8 de kapanır 18 de’ demişti. Galatasaray o dönemi şampiyonlukla bitirdi. 2,5 milyon fark da kapanır 12,5 da. Buna inanmak lazım.”

‘Oy kullanmayan arkadaşlarınıza oy kullandırın’

“Cuma namazından çıkınca ODTÜ’de bilgisayar mühendisliği öğrencisi iki arkadaş ‘Oyumuzu İstanbul’da kullanmıştık, tekrar gitmeye değer mi?’ dediler. ‘Gidin, mutlaka oy kullanın’ dedim. Yüksel Caddesi’nde denk geldiğim gençlerin hepsine ‘Bu iş sizin elinizde. Oy kullanmadığını bildiğiniz arkadaşlarınız varsa gidin evinden alın, kolundan tutun götürün ve oy kullandırın’ dedim.”

‘15 arkadaşımızın 15’i de hakkıyla, helalinden seçilmiştir’

“CHP’nin oyu yüzde 2,5 artmış. Adaylar açıklanınca 1 hafta Sadullah Ergin’i tartıştılar. Ankara 1. Bölge’deki oy artışı yüzde 5,5. Kahramanmaraş’ta il başkanımız 2. sıradan aday oldu. CHP’nin 1 milletvekili vardı. CHP’nin önceki seçimlerde aldığı oy %9,5; bu seçimde %16,3. Mersin’de Mehmet Emin Ekmen 3. sıradan adaydı, arttık yüzde 3,8. CHP 5 milletvekili çıkardı. 15 arkadaşımızın 15’i de hakkıyla, helalinden seçilmiştir.”

‘Vatanseverliğimizi, ülkemizin güvenliğini çok daha fazla düşündüğümüzü söylememiz gerek’

“Bizler vatansever insanlarız. Ülkemizin birliğini, bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü, ülkemizin bölünmez birliğini son derece önemseyen insanlarız. Bir taraf günlük siyasette başarı üretemeyip ekonomide, hukuk ve adalette ülkeyi kötü bir noktaya getirip, eğitimde maalesef ülkeyi çuvallatıp tamamen milletimizin milli ve dini duygularını istismar ederek bir siyaset izliyorsa bizim de vatanseverliğimizi, ülkemizin güvenliğini onlardan çok daha fazla düşündüğümüzü, bu ülkenin savunmasını, teknolojisini onlardan daha iyi güçlendirebileceğimizi söylememiz gerekiyor.”

‘Başörtülü vatandaşlarımızın hakkını koruyacak olan sen değilsin’

“Milli hassasiyetler ve dini hassasiyetler konusunda iktidara istismar alanı bırakmamak gerekiyor. 1 dakika kardeşim, Türkiye’de başörtülü vatandaşlarımızın temel hakkını koruyacak olan sadece sen değilsin. Biz de koruyacağız, biz buradayız. Mesele imam hatip okullarıysa, o konuda da bizim hassasiyetlerimiz var. Eğitim özgürlüğü var. Vatandaşlarımız evlatlarını istedikleri okula gönderirler. Diyanet kapatılacakmış, yalan. Böyle bir şey yok.”

‘Erdoğan kazanırsa bizi bir dehşet bekliyor’

“(Ekonomi) Erdoğan kazanırsa bizi bir dehşet bekliyor. Ülkelere gidip 3 milyar, 5 milyar para yalvarmakla bu ekonomi düzelmez. Daha kötüsü olur, Allah korusun. Bunu söylerken çok da içim yanıyor. Aynı zamanda çok da kızıyorum.”

‘Kılıçdaroğlu’nun seçileceğine inanıyoruz’

“28 Mayıs seçimlerinde Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçileceğine inanıyoruz. Bütün gayretimizi bu yönde ortaya koyacağız. Tek hedefimiz başarılı olmak. DEVA Partisi olarak ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Onlardan da asla vazgeçmeyiz.”

“84 maddede uzlaşmışız, Cumhur İttifakı’na ‘Yapalım bunları’ diyebiliriz”

“Cumhur İttifakı, herhangi bir noktada Anayasa değişikliğiyle alakalı ‘Beraber çalışalım’ derse, çalışmaya hazırız. Biz onlara da ‘Gelin, beraber çalışalım’ deriz. 84 maddede 6 parti uzlaşmışız. Örneğin ‘50 tanesinde uzlaşır mıyız? Gelin yapalım bunları’ diyebiliriz. Demokrasi aynı zamanda uzlaşı arayışıdır.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan çok sert uyarı: “Erdoğan’ın kazanması; ulusal birliğimizin, ekonomik bağımsızlığımızın tehdit altına girmesi demektir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

20-05-2023