8 EYLÜL DÜNYA OKURYAZARLIK GÜNÜ

08-09-2020
8 EYLÜL DÜNYA OKURYAZARLIK GÜNÜ

Türkiye’nin okuryazarlık ve okuma alışkanlıkları

Dünya Okuryazarlık Günü’nde Türkiye’nin okuma yazma karnesini paylaşıyoruz. 

*Ülkemizde okuryazarlık oranı %95,4. Bu oran ile dünyada 101 ülkenin ardından 37. sıradayız.

*Kadınların %7,5’i erkeklerin ise %1,3’ü okuma yazma bilmiyor.

*UNESCO’ya göre kitap okuma oranında 173 ülke arasında 86. sıradayız.

*Her 100 kişiden sadece 4’ü kitap okuyor. Yılda 23 milyon kitap basılıyor, yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor ve daha da üzücü olan yılda ortalama 6 kişi 1 kitap okuyor.

*Türkiye’de hiç kitap okumayan kişilerin oranı %22.5 ile hiç de azımsanmayacak bir orandadır.

Okuryazarlığı etkileyen bir diğer husus da kitaba erişimdir. Kitaplarda KDV oranı %8’dir, e-kitaplarda ise bu oran %18’dir. Basılı ve online olan tüm kitaplardan KDV alınmaması gerekmektedir.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin çocuk dünyaya gelmektedir. Bu çocuklardan ne yazık ki sadece 300 bin kadarının evlerinde kitap bulunuyor. Yani sadece 300 bin çocuğun ebeveynleri kitap okuyor. Oysa okul öncesi dönemde zeka gelişimi doğrudan kelime hazinesi ile bağlantılı. Çocuklara kitap okumak, kelimeleri duymalarını sağlamak beyin gelişimlerine önemli bir katkı sağlıyor.

Okuma yazma bilen, okuma alışkanlığı olan ve geliri üst düzey olan ailelerde çocuklar hayatlarının ilk üç yılında 45 milyon kelime duyuyorlar. Okuma yazma bilmeyen, okuma alışkanlığı olmayan ve daha düşük seviye gelir grubundaki ailelerin çocukları ise hayatlarının ilk üç yılında sadece 15 milyon kelime duyuyorlar.

DEVA Partisi olarak, ülkemizin geleceğinin okuyan, öğrenen, yaratıcı ve yapıcı bireylerle kurulacağına inanıyoruz. Bu nedenle erken çocukluk bakımı ve okul öncesi eğitimde 30 milyon kelime farkını da kapatmak hedefiyle okul öncesi eğitimi ücretsiz ve zorunlu yapmayı ve eğitim yaşını 3’e çekmeyi hedefliyoruz. Ayrıca okul öncesi eğitimde dil ve okuryazarlık becerilerini kapsayan bilişsel gelişimin sağlanması ve ilkokulda okuma yazma becerilerinin gelişimine verdiğimiz özel önem doğrultusunda ilkokullarda sınıf öğretmenlerinin yanı sıra okuma uzmanı istihdam edilmesi öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

SONRAKİ HABER

ÜLKEMİZDEKİ HAVA KİRLİLİĞİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-09-2020